XI Ogólnopolska Konferencja SIM zorganizowana przez Stowarzyszenie Interim Managers w dniach 1-3 grudnia 2020 r w Warszawie, była z jednej strony miejscem wymiany doświadczeń praktyków biznesu i reprezentantów nauki, z drugiej zaś przestrzenią, która stała się inspiracją do szerszej konfrontacji z wyzwaniami nieoczywistej sytuacji, jaką stworzyła pandemia. Głównym tematem konferencji stały się rozwiązania zarządcze, które pomagają przejść firmom przez czas zmian, ale także wspierają w transformacji. Rozmawialiśmy językiem projektów i rozwiązań.
Konferencja odbyła się już po raz 11. dzięki niestrudzonym staraniom i wysiłkowi Zarządu SIM z Moniką Buchajską-Wróbel na czele, energii członków stowarzyszenia oraz partnerom wydarzenia w tym m.in.: Orange Polska, Inwenta, Związkowi Pracodawców Polska Miedź i Pracodawcy RP, Baker McKenzie, Abris Capital Partners, PFR TFI S.A, 4 Results.
3 dni XI Konferencji – 3 bloki tematyczne:
DZIEŃ 1: LEKCJE NA CZAS TRANSFORMACJI
DZIEŃ 2: EUROPEAN MARKET OF INTERIM MANAGEMENT
DZIEŃ 3: INTERIM MANAGER – PARTNER W TRANSFORMACJI CYFROWEJ
A w nich:
- ponad 50 prelegentów z Polski i zagranicy,
- 9 studiów przypadków z udziałem klientów,
- 4 panele dyskusyjne,
- 5 warsztatów,
- 5 tematycznych sesji networkingowych.
Podczas pierwszego dnia Konferencji Poznaliśmy perspektywę prezesów i dyrektorów Zarządu na zarządzanie w kryzysie: jak wprowadzać elastyczne zmiany w strategii firmy, jak wpisać nieustanną gotowość na zmianę w Business Continuity Plan, jak budować zespoły na niepogodę, jaką rolę pełni zmiana kulturowa w firmie oraz, że zawsze na pierwszym miejscu trzeba stawiać bezpieczeństwo pracowników.
Mieliśmy okazję wysłuchać interesujących case studies firm: ANWIS, CTDI Poland, FRIGO LOGISTICS, Axtone – an ITT company. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, jak współpraca z interim managerami wpłynęła na zmiany w zarządzaniu, rozwój nowych kompetencji oraz zbliżenie relacji z partnerami biznesowymi, a w rezultacie uzdrowienie firm, wniesienie komunikacji w zespołach na wyższy poziom oraz faktyczne wyniki finansowe. Dzięki Baker McKenzie poznaliśmy aspekty prawne restrukturyzacji.
Na zakończenie dnia mogliśmy wziąć udział w jednym z dwóch ciekawych warsztatów: pierwszy dotyczył Transformacji QRM, drugi poruszał tematykę Shadow Management w procesach sukcesji firm rodzinnych.
Drugi dzień naszej dorocznej Konferencji był europejskim. Podczas porannego panelu dowiedzieliśmy się o podobieństwach i różnicach między rynkami komunikatorów internetowych w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Chcielibyśmy podziękować za udział liderów stowarzyszeń IM z Wielkiej Brytanii – Tony Evans (IIM), Niemiec – Marei Strack (DDIM), Hiszpanii – Gianpiero Brozzi (AIME) i Włoch – Jonathan Selby (LN). Dziękujemy im za cenny wkład w poranny panel i czekamy na dalszą współpracę w nadchodzącym roku.
Wszystkie panele, studia przypadków, dyskusje i prezentacje, które odbyły się tego dnia podkreślały nadrzędną rolę zaufania w każdym projekcie zarządzania okresowego. Chociaż w różnych krajach zaufanie może być różnie postrzegane, np. w Stanach Zjednoczonych bardziej opartych na kompetencjach, a w Azji bardziej na relacjach osobistych, oba te czynniki, jak również reputacja, uczciwość i przejrzystość są kluczowe dla prowadzenia udanych projektów zarządzania tymczasowego.
Panel poświęcony ekspansji polskich firm na rynki zagraniczne sformułował bardzo szczegółowe wytyczne dotyczące działań, jakie należy podjąć przy przygotowaniu zagranicznych przedsięwzięć. Dzień zakończył się dwoma ożywionymi sesjami networkingowymi, które spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji.
Trzeci – ostatni – dzień XI Międzynarodowej Konferencji SIM upłynął pod hasłem Interim Manager – Partner w transformacji cyfrowej.
Dzięki firmie Orange Polska, technologicznemu Partnerowi konferencji, dowiedzieliśmy, jak pandemia wpłynęła na transformację cyfrową przedsiębiorstw oraz jakie implikuje wyzwania. W trakcie spotkania z firmą Izodom 2000 Polska poznaliśmy kluczowe czynniki udanej transformacji cyfrowej, wspierającej sukcesję w firmie rodzinnej, czyli: otwartość właściciela firmy oraz zaufanie do IM. Firma Grow Consulting przybliżyła nam najnowsze metody i cyfrowe narzędzia marketingu i wsparcia sprzedaży. Warsztat firmy Sharebee to była niezwykle praktyczna lekcja rozwoju kompetencji sprzedażowych w Internecie, a Edyta Paul zaprezentowała model SCARF, który sprawi, że zdalna współpraca pomiędzy klientem i IM będzie łatwiejsza i bardziej efektywna.
W ostatnich miesiącach firmy bardziej niż kiedykolwiek w ostatnich kilkudziesięciu latach doświadczyły niestabilności środowiska w którym działają. Wiele wypracowanych zasad uległo przedawnieniu. W konfrontacji ze zmiennością, niepewnością, nowym, kompetencje Interim Managera wpisują się w oczekiwania dzisiejszych przedsiębiorstw. Doskonale potwierdzają to dyskusje i wystąpienia, które odbyły się w ramach tegorocznej, XI Międzynarodowej Konferencji SIM.